اسیدشوی چیلر ( جذبی و تراکمی )

برای بهره برداری مناسب و اصولی چیلر ( جذبی و تراکمی ) با راندمان بالا، چند نکته مهم وجود دارد که تیم سجاد صنعت مقاله ای مختصر تهیه نموده است.

یکی از عناصری که در راندمان چیلر، بسیار تاثیر گذار می باشد تمیز بودن قسمت های کندانسور و ابزوربر می باشد که هر سال باید بازدید شود ودر صورت با مواد مناسب نسبت به اسید شویی آن اقدامات لازم را انجام دهید .

البته شایان ذکر میباشد که همراه با اسید شویی چیلر ، برج خنک کننده  که جزو اصلی این سیکل می باشد بازدید و تمیز شود، بازدید از نازل های آب پاش و پکینگ های برج که بیشترین روسوب آب در پکینگ ها ایجاد می شود.

هزینه اسید شویی چیلر  (تراکمی و جذبی) نسبت به تناژ برودت و همچنین شرایط دستگاه متغییر می باشد که به طور تقریبی می توان گفت هزینه اسید شویی در سال ۱۴۰۲ تقریبا از ۱۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان شروع می شود . جهت استعلام قیمت قطعی و بازدید رایگان با ما در تماس باشید : ۰۹۱۲۶۴۳۴۹۲۲

قسمت های که با ،برج خنک کننده در تماس می باشد ( ژنراتور ، ابزوربر ) همواره در معرض رسوب گرفتن و گرفتگی می باشند که این پدیده در چیلر ها امیری طبیعی و اجتناب ناپذیر می باشد.

البته با دستگاه های سختگیر رو رسوب زدا میتوان این پدید را به حداقل رساند .

ما در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه اسید شویی چیلر آشنا کنیم .

گروه فنی مهندسی سجاد صنعت ، با کادری مجرب و تلاشگر آماده خدمات رسانی به شما در ضمینه تعمیر و نگهداری کلیه تاسیسات ساختمان شما می باشد.

تعمیر و نگهداری موتورخانه

تعمیر و نگهداری موتوخانه استخر

تعمیر و نگهداری …..

با ما در تماس باشید : ۰۹۱۲۶۴۳۴۹۲۲

دیسکلر (Descaler) یا رسوب زدا

به محلول شیمیایی گفته می‌شود که برای رسوب زدایی انواع سطوح موجود در تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، برج های خنک کننده، دیگ های بخار، بویلر ها و … به کار می‌رود و به هیچ وجه به دستگاه ها و لوله ها آسیب نمی‌رساند. دیسکلرهای بر پایه اسید کلریدریک (HCl) بیشترین کاربرد را دارا هستند.

دیسکلر به دلیل مشکلات رسوب‌گذاری در صنایع مختلف تولید شد تا با افزودن این محلول به سیستم گردش آب رسوبات بسته شده از بین برود. رسوب (Scale) لایه‌‌ی جامد غیر قابل حل در آب می‌باشد که بر روی سطوح و لوله‌های تاسیسات سرمایشی و گرمایشی ته‌نشین شده و با گذر زمان لوله‌ها و مسیرهای عبور آب را مسدود کرده و سبب افزایش مصرف انرژی، کاهش راندمان و آسیب به تاسیسات می‌گردد. از نظر شیمیایی رسوب ترکیبی از نمک های کلسیم و منیزیم (CaCO3 و MgCO3 ) و … است که پس از واکنش با دیسکلر به محلولی قابل حل در آب تبدیل شده و به راحتی شسته می‌شوند و این محلول آسیب‍ی به لوله‌ها و فلزات نمی‌رساند.

فرمول و ترکیبات اسید دیسکلر :

اسید دیسکلر بر پایه اسید کلریدریک HCL می باشد. اسید کلریدریک غلیظ با نام های دیگری همچون اسید دی اسکلر، دیسکیلر، جوهرنمک ، دیسکلر مایع ، رسوب بر صنعتی و اسید کلریدریک صنعتی شناخته میشود.

همچنین به دلیل استفاده از دیسکلر در شستشوی دیگ بخار، مبدل صفحه ای ، کویل های منابع ، چیلر های و غیره … ، به آن مواد شستشوی و یا مواد ضد رسوب (رسوب زدا) نیز گفته می شود.

اسید کلریدریک با توجه به خلوص آن میتواند از ۲۵ درصد تا اسید کلریدریک ۳۳ درصد موجود باشد.

میزان مصرف و نحوه استفاده از اسید دیسکلر :

مقدار مصرف اسید دیسکلر با توجه به ضخامت رسوب متفاوت می باشد ولی به طور میانگین به ازای هر ۱۰۰ لیتر آب باید ۳۳ لیتر از محلول استفاده شود.

این حجم از محلول را می توان در منبع ذخیره آب و یا هر نقطه ای که آب در گردش است به آب اضافه نمود.

پمپ اسید شویی

الکتروپمپ سانتریفیوژ پروانه‌ باز که برای جابجایی اسید از بشکه به محل مورد نظر و همچنین شستشوی کندانسور و اواپراتور مورد استفاده قرار می‌گیرد. پوسته، پروانه، کلگی، کفی و واسطه پمپ از جنس پلی‌پروپیلن در نظر گرفته میشود که بهترین گزینه برای جابجایی اسیدها و حلال‌ها با پایین‌ترین سطح استهلاک به شمار می‌رود.

 

یه گالن و چند مترشیلنگ فنر دار،ضد اسید برای اسید شوی چیلر نیاز دارید که یک سر شیلنگی ترجیحا یک اینچ به انتهای گالن تقریبا ۱۵ سانت بالاتر از کف گالن به آن متصل باشد و گالن و سر شیلنگی هر دو از جنس پلاستیکی باید باشن

در هر کاری توجه به موارد ایمنی بسیار مهم می باشد و جزوه اولین بخش شروع هر کاری می باشد . هرچند اسید دیسکلر خطرات زیادی ندارد در صورت تماس با دست ولی بهتر است با دستکش ضد اسید کار کرد و در صورت تماس با دست سریعا آن را با آب و مواد شوینده شستشو دهید، گاز تولیدی از فرایند شستشو بسیار خطرناک می تواند باشد به طوری که به شش ها میتواند آسیب جدی برساند پس قبل از شروع به کار بهتر است دستکش و ماسک مناسب این کار را تهیه کنید

شروع به کار اسید شویی چیلر

اسید شویی چیلر به چند روش انجام میشود که خوب هر کدوم ،قواعد خودشون رو داره . بهتره قبل از شروع به اسید شویی دربهای چیلر را باز کنید و لوله های چیلر را به اصطلاح سیخ بزنید و یا با آب پرفشار لوله ها رو یکی ، یکی شستشو دهید و ( شن و ماسه ) بجا مانده در سیکل کار کرد ورسوبات  درشت را کامل خالی کنید .

برای اینکه راندمان دستگاه شما با برود و در طول تابستان مشکلی برایتان پیش نیاید حتما دستگاه را باز کنید مواردی را که ذکر شد را انجام دهید .

 تصویر زیر (شن و ماسه) در آمده از یک دستگاه چیلر تراکمی می باشد .

مراحل اسید شویی

۱_ در مرحله نخست ،ابتدا و انتهای کندانسور را از لوله های برج خنک کننده جدا کنید و آنها را با یک وسیله خوب آب بند کنید.

۲_ یک شیلنگ به سر کندانسور و یک شیلنگ به انتهای کندانسور وصل کنید و بعد یکی را به مسیر دهش پمپ اسید شویی وصل کنید و سر بعدی را داخل گالن بندازید.

۳_ گالن را با آب پر کنید و بعد پمپ را روشن کنید آب را انقدر اضافه کنید که از سر دیگر شیلنگ متصل به کندانسور آب خارج شود اجازه دهید کندانسور کامل پر شود.

۴_ بعد از پر شدن کندانسور آب را ببندید و در حالی که پمپ ،آب را از گالن به داخل کندانسور هدایت میکند اسید دیسکلر را به آرامی به آب اضافه کنید توجه داشته باشید که نسبت اضافه کردن اسید به آب بستگی به مقدار رسوب چیلر دارد.

۵_ بعداز اضافه شدن اسید به آب در برگشت شروع به کف کردن میکند این کار را انقدر ادامه دهید تا کفی که از دستگاه بیرون می اید تمام شود، اسید را مرحله به مرحله اضافه کنید .

۶_ بعداز اینکه کف دستگاه تمام شد این بار شیلنگی که داخل گالن می باشد را بیرون بندازید و دوباره آب را داخل گالن بندازید تا دوباره پمپ ،آب را به کندانسور هدایت کند ، این کار را انقدر انجام دهید تا اسید به طور کامل از دستگاه خارج شود.

۷_ بعداز خارج شدن اسید، شیلنگ را داخل گالن بندازید و شیلنگ آب را بردارید در این مرحله مواد خنثی ساز یا ( پودر ماشین لباس شویی ) را به آب اضافه کنید تا خواص اسید را داخل کندانسور ای بین ببرد.

اسید شوی قسمت کندانسور چیلر به اتمام رسید برای قسمت های دیگرهم همین کار را انجام دهید در چیلر های جذبی قسمت ( کندانسور و ابزوربر ) باید اسید شویی کرد.

فیلم زیر قسمتی از این پروسه می باشد

اسید شویی چیلر

متوسط قیمت قرارداد سالیانه تعمیر و نگهداری موتورخانه سال ۱۴۰۲

موتورخانه بدون چیلر از یک میلیون تومان ( ۱۰۰۰۰۰۰ ) شروع میشود

موتورخانه با چیلر از یک میلیون و دویست هزار ( ۲۵۰۰۰۰۰ ) شروع می شود