کات کبود چیست؟

کات کبود یا سولفات مس با فرمول شیمیایی CuSO4(H2O)x، یک ماده کریستالی آبی رنگ و شفاف است که تعداد آب‌های آن می‌تواند از ۰ تا ۵ متغییر باشد. این ماده حلالیت خوبی در آب دارد. سولفات مس بدون آب، به شکل پودری سفید رنگ است که جذب آب نسبتا خوبی دارد .

عوارض کات کبود در استخر

برای انسان‌ها می‌تواند شامل تاری چشم، اختلالات تنفسی، سوزش چشم و حساسیت پوستی شود. در موارد حادتر سردرد، حالت تهوع، آسیب دیدن کلیه و کبد است. به همین خاطر علاوه بر اینکه باید هنگام استفاده از این ماده خطرناک در استخر مراقب سلامت خودتان باشید.

کاربرد کات کبود دراستخرد شنا :

یکی از رایج ترین موارد استفاده کات کبود در استخر شنا ،برای از بین بردن جلبک میباشد . اگر آب استخر تغییر رنگ داده و مایل به سبز می باشد . ویا سبز رنگ شده هست ( رنگ سبز آب نشان از رشد جلبک در آب می باشد ) در این موقع باید از کات کبود برای از بین بردن جلبک در آب استخر شنا ، استفاده کرد .

با اندازه گیری میزان قلیائیت کل آب استخر، می توانید از کات کبود برای کنترل و از بین بردن جلبک استخر استفاده کنید. کات کبود در استخر شنا نیز برای برگشت رنگ آب از سبز به آبی کاربرد دارد.

روش استفاده :

روش اول : مقدار لازم که نیاز دارید تا به آب استخر اضافه شود را در مقداری آب حل کنید و به صورت مایع به آب اضافه کنید .

روش دوم : پودر کات کبود را در شناور های قرص کلر بریزید تا در روی آب شناور باشد .

روش سوم : میتوانید در اسکیمر بریزید .

مثال :

  • ۱ متر مکعب آب – (۱۰۰۰ لیتر آب) – ۵-۱۰ گرم سولفات مس
  • ۱۰ متر مکعب آب – (۱۰۰۰۰ لیتر آب) – ۵۰-۱۰۰ گرم سولفات مس
  • ۵۰ متر مکعب آب – (۵۰۰۰۰ لیتر آب) – ۲۵۰-۵۰۰ گرم سولفات مس
  • ۱۰۰ متر مکعب آب – (۱۰۰۰۰۰ لیتر آب) – ۵۰۰-۱۰۰۰ گرم (۱ کیلوگرم) سولفات مس
  • ۲۵۰۰ متر مکعب آب – ۱۲-۲۵ کیلوگرم سولفات مس

میزان استفاده کات کبود برای استخر

۱ متر مکعب برابر با ۱۰۰۰ لیتر است، بنابراین برای یک استخر شنا با ۱۰۰ متر مکعب تقریباً ۰.۵ تا ۱ کیلوگرم سولفات مس نیاز است. ما می توانیم این مقادیر را به عنوان مرجع در نظر بگیریم : ۱ متر مکعب آب – (۱۰۰۰ لیتر آب) – ۵-۱۰ گرم سولفات مس ۱۰ متر مکعب آب – (۱۰۰۰۰ لیتر آب) – ۵۰-۱۰۰ گرم سولفات

به طور کلی کات کبود در استخر های روباز بیشترین استفاده را دارد چراکه در استخر های روباز به علت تماس نور خورشید با آب رشد جبلک ها را در آب افزایش میدهد به همین علت توسعه میشود در استخر های روباز از قرص کلر کات کبود دار استفاده شود و یا بسته به حجم آب استخر و با تست کلر و PH آب مقدار لازم را به آب استخر اضافه کنید .

در استخر های سر پوشیده هم پدیده جلبک زدن آب استخر نیز پیش میاید که باز هم باید به آب استخر کات کبود اضافه شود .

در پایان باید :

پس از استفاده از کات کبود به عنوان از بین بردن جلبک ها در استخر شنا ، باید چند روز پشت سر هم بکواش فیلتر را انجام دهید تا جلب ها مرده باقی مانده در فیلتر خارج شوند .گاهی اوقات بعداز استفاده از کات کبود که جلبک ها را ازبین برده کف استخر لکه ها سبز مایل به قهوه ای دیده میشود که این همان جلب های مرده شده است که از داخل لوله ها و فیلتر جدا شدن و به استخر وارد شده اند که باید جارو بزنید تا این جلبک های مرده نیز بیرون بیایند.